+ + + T R A D I T I O + + +
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  Přihlášení  
Similar topics

     

     Východní obřady

    Goto down 
    +5
    Michal Kretschmer
    Thomas More
    René Václavek
    Antonio Ghislieri
    Jaro
    9 posters
    Jdi na stránku : 1, 2  Next
    AutorZpráva
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Východní liturgie - zdroje na webu   Východní obřady Icon_minitime12.01.08 16:44

    Kde najit liturgicke texty pro ruzne vychodni rity? Zajimaji me i historicke knihy (napr. faksimile). Predem diky.
    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime12.01.08 18:06

    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime12.01.08 18:40

    Mám jen tento schismatický odkaz:

    http://www.liturgy.ru/
    Návrat nahoru Goto down
    Jaro
    Sodalitium pianum
    Sodalitium pianum
    Jaro


    Male Počet příspěvků : 515
    Věk : 42
    Bydliště : Terra Vilak
    Na +T+ od : 19. 01. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime13.01.08 22:25

    Tento odkaz sme tu už raz mali, ale teda zopakujeme:
    http://www.acizek.nfo.sk/teolog/liturgtexty/index.htm
    Návrat nahoru Goto down
    http://www.sacrumimperium.blogspot.com/
    Antonio Ghislieri
    Svůdce maličkých
    Svůdce maličkých
    Antonio Ghislieri


    Male Počet příspěvků : 1190
    Věk : 49
    Bydliště : Csontokszérűskertek, Csehország
    Na +T+ od : 16. 07. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime14.01.08 12:14

    hama napsal:
    Mám jen tento schismatický odkaz:

    http://www.liturgy.ru/

    Odkaz sice schizmatický, ale zato tam jsou téměř všechny východní liturgické knihy komplet v pdf :-)
    Návrat nahoru Goto down
    http://ambon.or.cz
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime14.01.08 12:26

    Antonio Ghislieri napsal:
    hama napsal:
    Mám jen tento schismatický odkaz:

    http://www.liturgy.ru/

    Odkaz sice schizmatický, ale zato tam jsou téměř všechny východní liturgické knihy komplet v pdf :-)

    Ano, a slušelo by se dodat, že ten odkaz pochází původně od Tebe a dík za něj tedy náleží Tobě a nikoliv mně. ;-)
    Návrat nahoru Goto down
    Antonio Ghislieri
    Svůdce maličkých
    Svůdce maličkých
    Antonio Ghislieri


    Male Počet příspěvků : 1190
    Věk : 49
    Bydliště : Csontokszérűskertek, Csehország
    Na +T+ od : 16. 07. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime14.01.08 12:36

    Děkuji Hamovi - ale zdarma jsem dostal (nebo vygooglil) - zdarma dávám dál :-)

    Liturgické texty v řečtině: kompletní:
    http://analogion.net/glt/

    Církkevně-slovanské texty v jakémsi podivném formátě HIP:
    http://orthlib.ru/worship/
    Návrat nahoru Goto down
    http://ambon.or.cz
    René Václavek
    Obecní drbna
    Obecní drbna
    René Václavek


    Male Počet příspěvků : 2775
    Věk : 64
    Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
    Na +T+ od : 19. 04. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime22.09.10 14:14

    V Otrokovicích ve starém kostele Sv. Michaela archanděla na náměstí se slouží každou druhou neděli východní obřad. Nevím, které neděle to jsou, ale mám dojem, že by to měla být tato neděle. Takže kdo má daleko do Brna ze Zlína a okolí, ten si může zajet aspoń do Otrokovic.
    Pokud víte o časech a místech greko na jiných místech, tak je sem uvedťe.
    Návrat nahoru Goto down
    Thomas More
    Advokát maličkých
    Advokát maličkých
    Thomas More


    Male Počet příspěvků : 604
    Věk : 55
    Na +T+ od : 26. 06. 10

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime22.09.10 15:21

    Dneska mám štastný den,potkal jsem u nás ve městě dalšího odpůrce modernismu a přívržence tridentu.Už nejsem sám bounce
    Návrat nahoru Goto down
    Michal Kretschmer
    Admin
    Admin
    Michal Kretschmer


    Male Počet příspěvků : 3365
    Věk : 80
    Bydliště : Praha
    Na +T+ od : 06. 12. 06

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime25.09.10 14:56

    Přišlo mi sdělení:


    Liturgie byzantského obřadu sv. Jana Zlatoústého bude sloužena v kostele sv. Michaela v Otrokovicích zítra v 9:00. Obvykle jde o druhou a čtvrtou neděli v měsíci. Každou druhou neděli v měsíci se slouží liturgie sv. Jana Zlatoústého také na Velehradě v bazilice a to vždy v 15:00.
    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime26.09.10 20:58

    Michal Kretschmer napsal:
    Přišlo mi sdělení:


    Liturgie byzantského obřadu sv. Jana Zlatoústého bude sloužena v kostele sv. Michaela v Otrokovicích zítra v 9:00. Obvykle jde o druhou a čtvrtou neděli v měsíci. Každou druhou neděli v měsíci se slouží liturgie sv. Jana Zlatoústého také na Velehradě v bazilice a to vždy v 15:00.

    Ještě doplním k tomuto tématu - přehled míst, kde se slouží v ČR liturgie sv. Jana Zlatoústeho najdete na stránce http://www.exarchat.cz/
    Podrobnosti jsou v tabulce, na kterou se dostanete, když zvolíte na titulní straně "Bohoslužby AE".


    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime27.09.10 7:52

    René Václavek napsal:
    V Otrokovicích ve starém kostele Sv. Michaela archanděla na náměstí se slouží každou druhou neděli východní obřad. Nevím, které neděle to jsou, ale mám dojem, že by to měla být tato neděle. Takže kdo má daleko do Brna ze Zlína a okolí, ten si může zajet aspoń do Otrokovic.
    Pokud víte o časech a místech greko na jiných místech, tak je sem uvedťe.
    A to už ti nevadí ani kněz,charismatik Question Shocked Laughing Rolling Eyes
    Návrat nahoru Goto down
    René Václavek
    Obecní drbna
    Obecní drbna
    René Václavek


    Male Počet příspěvků : 2775
    Věk : 64
    Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
    Na +T+ od : 19. 04. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime30.09.10 9:35

    Josef1 napsal:
    René Václavek napsal:
    V Otrokovicích ve starém kostele Sv. Michaela archanděla na náměstí se slouží každou druhou neděli východní obřad. Nevím, které neděle to jsou, ale mám dojem, že by to měla být tato neděle. Takže kdo má daleko do Brna ze Zlína a okolí, ten si může zajet aspoń do Otrokovic.
    Pokud víte o časech a místech greko na jiných místech, tak je sem uvedťe.
    A to už ti nevadí ani kněz,charismatik Question Shocked Laughing Rolling Eyes
    Já vím, že je charouš, v BRNĚ JSEM NA NĚM BYL A BYLO TO OK. Pokud jdeš na indult, nemusí být kněz také vždy ve všem ok, patří přeci k Novus Ordo establishmentu.
    Návrat nahoru Goto down
    René Václavek
    Obecní drbna
    Obecní drbna
    René Václavek


    Male Počet příspěvků : 2775
    Věk : 64
    Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
    Na +T+ od : 19. 04. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime30.09.10 9:36

    Raději půjdu na katolickou mši k trochu charouši, než jít na NOMík k tradičnějšímu.
    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime08.10.10 17:09

    René Václavek napsal:
    V Otrokovicích ve starém kostele Sv. Michaela archanděla na náměstí se slouží každou druhou neděli východní obřad. Nevím, které neděle to jsou, ale mám dojem, že by to měla být tato neděle. Takže kdo má daleko do Brna ze Zlína a okolí, ten si může zajet aspoń do Otrokovic.
    Pokud víte o časech a místech greko na jiných místech, tak je sem uvedťe.

    díky za informaci, zajdu se tam podívat. Mám to tam coby dup. Smile
    Návrat nahoru Goto down
    René Václavek
    Obecní drbna
    Obecní drbna
    René Václavek


    Male Počet příspěvků : 2775
    Věk : 64
    Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
    Na +T+ od : 19. 04. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime25.01.11 15:34

    Kostel Božského Srdce Páně v HK-neděle 10 hod, svátky 16 hod. Pro ty,pro které to je do Perníkova příliš daleko.
    Návrat nahoru Goto down
    JakubAlbert
    Aktivní uživatel
    Aktivní uživatel
    JakubAlbert


    Male Počet příspěvků : 200
    Na +T+ od : 06. 02. 12

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Ikony a věci související   Východní obřady Icon_minitime08.09.13 17:55

    Zaujala mě symbolika na ikoně Matka ustavičné pomoci, zvláště sandály Jezulátka - jeden vyzutý a druhý nazutý. Chvíli jsem hledal a našel jsem tři možné významy: Božská a lidská přirozenost spojené v Kristu (http://1url.cz/a2Ie), úzkost Krista z utrpení a smrti (http://1url.cz/Y2IQ) a oddanost Marii (http://1url.cz/32IJ). Je některý z těch významů pravděpodobnější? Neznáte nějakou českou stránku o symbolice ikon?

    Historie ikony: http://1url.cz/i2IW, http://1url.cz/f2Ii
    Návrat nahoru Goto down
    Ave
    Sodalitium pianum
    Sodalitium pianum
    Ave


    Počet příspěvků : 565
    Na +T+ od : 26. 10. 09

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Byzantský ritus, modernismus a DVK   Východní obřady Icon_minitime03.04.14 21:36

    Nemohl by prosím někdo dobře znalý věci shrnout, jak se to má s úpravami liturgie sv. Jana Zlatoústého v moderní době (20. století)? Případně jestli o tom někde něco písemně přístupného existuje, alespoň odkázat?

    Půjčil jsem si na srovnání z knihovny brožurku "Mše sv. řeckoslovanského obřadu" z r. 1938 a pak 1968 a v té 1968 už opěvují koncil a jak zreformoval západní liturgii, a jak některé úpravy po vzoru Západu se projeví v liturgii sv. Jana Zlatoústého a už je tam mají i vyznačené, co se všechno vynechá, jen co se úprava schválí a co se už vynechává teď apod. Rád bych znal podrobnosti.

    Zajímala by mě ještě praktická stránka věci. Jestli kněží mají alespoň volnost sloužit "postaru" nebo ne, jestli jsou nuceni sloužit v profánních jazycích etc.
    Návrat nahoru Goto down
    René Václavek
    Obecní drbna
    Obecní drbna
    René Václavek


    Male Počet příspěvků : 2775
    Věk : 64
    Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
    Na +T+ od : 19. 04. 07

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 9:32

    Mr. Difficult o tom určitě ví víc.
    Návrat nahoru Goto down
    Anonymní
    Anonymní
    Anonymous



    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 10:21

    Nejvuce infornaci Vam poda Josafat. V zasade lze rici, ze modermismus v byzantsko-slovanskem obradu je vzdy nebo temer vzdy spojen s pravoslavizaci. Samozrejmosti je zkracovani liturgie (vynechavani jektenii, cteni a pod.), preklady do narodnich jazyku (mnohdy i v podstate neprelizitelnych souslovi, ktere mimo staroslovenstinu nedavaji spravny smysl a podobne.)
    Meli jsme i diakona, ktery fandil zpevum z Taize a kytaram a snad nekde na Slovensku se tato zhovadilost take praktikuje.

    To je, co se tyce liturgie...jinak v kazanich, samozrejme, klasicka DVK deformace uceni, ale tim smerem otazka asi mestoji.

    Nejlip rekne asi Josafat.
    Návrat nahoru Goto down
    Mr.Difficult
    Svůdce maličkých
    Svůdce maličkých
    avatar


    Počet příspěvků : 4135
    Bydliště : Země Koruny svatováclavské
    Na +T+ od : 01. 12. 06

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 11:00

    Přesně tak, nesežral jsem Šalomounovo hovno a nebydlím Sólopiskách.
    Návrat nahoru Goto down
    Ave
    Sodalitium pianum
    Sodalitium pianum
    Ave


    Počet příspěvků : 565
    Na +T+ od : 26. 10. 09

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 13:38

    Díky Timorovi. Tyto obecné věci jsou mi známy. Zajímaly by mě právě podrobněji: co přesně se vynechává, kdo to nařídil a kdy, zda to někdo nařizuje kněžím i proti jejich vůli apod.
    Návrat nahoru Goto down
    Josafat
    Sodalitium pianum
    Sodalitium pianum
    Josafat


    Male Počet příspěvků : 537
    Bydliště : Imperium Austro-Hungaricum
    Na +T+ od : 31. 01. 08

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 14:43

    Já sice taky nežiji v Sólopiskách, ba ani jsem nepozřel nižádný akcident Šalomouna či jiného moudrého člověka, ale něco málo o tom vím.

    Modernismus se šíří v sv. unii stejně jako na západě, jen je to trochu přibržděno, ale náskok už se dohání. Co se týče deformy liturgie, můžeme postřehnout dva motivy, které ač jsou v lecčem protichůdné, přesto se v podivuhodné hegeliánské synthese doplňují.
    Prvním z nich je okouzlení NOMem a vším moderním, podruhovatikánským. Takže zkracovat, desakralisovat, přitáhnout kytáry, během liturgie pouštět filmy a vyprávět "svědectví" či jiné úchylárny z charismatické laboratoře. Odstranění posvátného jazyka a jeho nahrazení kuchyňskou mluvou je samozřejmostí. Občas se vyskytne i sloužení versus populum. S touto ideou je spojen blud archeologismu, tedy že ti první křesťani si určitě brali Eucharistii sami a nějaké drobečky neřešili atp. A samozřejmě je nutné odstranit klečení, zvláště při sv. přijímání! Fuj, temný středověk! Taky by se to nemělo přehánět se svíčkami, různými poklonami atp.
    Druhá tendence, mysticky se pojící s tou první, je pravoslavisace, či spíše jakási antikatolisace. Tedy vše, co byť i jen vzdáleně připomíná katolickou zbožnost či katolická dogmata, musí být odstraněno a zničeno. Tedy tolerovat lze ten pokoncilní "katolicismus" výše popsaný, ale ne ten zlý triumfalistický, tridenťácký. Takže se musí zrušit: užívání bílého vína, černá a fialová liturgická barva (i když i schismatici už v ní slouží), klečení ministrantů, užívání zvonečků, zobrazení Božského Srdce, růženec (prokletá to modliba latiníků a uniatů), křížové cesty (i když je od nás přejali mnozí schismatici), přijímání v kleče, zpěv písní při liturgii, tiché mše u bočních oltářů, svátostné požehnání....... a naopak zavést: teplota, užívání houby, výhradně červené víno, lidový jazyk nevadí (schismatici ho zavedli už dávno), kněží mají nosit fousy až po pás a nejlépe copánek a na hlavě místo kolpaku kamilavku a místo kleriky podrjasník, věřit, že proměňují epiklesí, citovat východní heretiky (Palamas, Kabasila, Marek z Efesu) a věřit jejich bludům a antikatolickým pomluvám atd atd.
    V praxi se to tedy projevuje podle toho, na jaké vlně se to v daném místě veze, případně jak se dané dva proudy zkombinují. Záleží to v podstatě na místním biskupovi, protože jak se po koncilu musíme všichni povinně inspirovat schismatickým-fotiánským pojetím Církve jakožto svazu národních církví s čestným přednostou v Římě, zavedly se na západě biskupské konference a na východě ještě mocnější národní církve sui juris, vlastně předstupeň k autokefalitě.
    Liturgie se zkracuje většinou o 4 jektenije, z jedné se berou jen dvě prosby, antifony se většinou zkracují, ne ale vždy, zkracuje se modlitba před sv. přijímáním. Jak říkám, záleží na biskupovi, na Ukrajině (s výjimkou Podkarpatské Rusi) zakázali staroslověnštinu vlastně úplně a i mnohé další katolické projevy, proto vlastně vzniklo bratrstvo sv. Josafata. Podkarpatí se drží díky lidu a díky tomu, že tam byl po obnově biskupem Vladyka Semedij, tvrdý katolík, vydal v reprintu téměř všechny pravověrné liturgické knihy a vůbec dbal na tradici, ale už se pracuje na nápravě. Současný Vladyka Šašik je neokatechumenál... Slovensko je v rozkladu a snaží se být pravoslavnější než patriarcha Alexej, v podivuhodné kombinaci s kytárami a poutěmi do Taizé. U nás je to spíš ta první cesta, tedy obdiv k NOMu. Nucení, pokud vím, u nás je, ačkoliv ono asi není moc koho nutit, jelikož kněží jsou chápaví a uvědomělí, většina slouží i NOMík. Modlete se.
    Návrat nahoru Goto down
    Mr.Difficult
    Svůdce maličkých
    Svůdce maličkých
    avatar


    Počet příspěvků : 4135
    Bydliště : Země Koruny svatováclavské
    Na +T+ od : 01. 12. 06

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 19:09

    Ano, žel Bohu - i když stále nechápu význam zvonků v byzantském ritu, protože ty mají logiku v tridentu, kde se věci dějí potichu.

    Nedávno jsem byl svědekem českého sloužení (nečekaně). Vtipné bylo, že když kantoři místy nevěděli na jaký nápěv česky a např. cheruvimskuju začali v posvátném jazyce, kostel se najednou přidal a všichni věděli jak.

    Je to násilné, nikdo o to nestojí, a hlavně mi přijde absurdní argument, že to je kvůli misijnímu působení, když se východní misie u nás prakticky nedělají; konkurovalo by to NOM KHS.
    Návrat nahoru Goto down
    Josafat
    Sodalitium pianum
    Sodalitium pianum
    Josafat


    Male Počet příspěvků : 537
    Bydliště : Imperium Austro-Hungaricum
    Na +T+ od : 31. 01. 08

    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime04.04.14 20:15

    Zvonky mají význam prostý - upozornit lid na nejdůležiitější okamžiky: při svjat svjat na začátek kánonu (který se říká rovněž potichu), pak na proměňování a pozdvihování, ke kterému dochází již před epiklesí a pak na sv. přijímání.
    Návrat nahoru Goto down
    Sponsored content





    Východní obřady Empty
    PříspěvekPředmět: Re: Východní obřady   Východní obřady Icon_minitime

    Návrat nahoru Goto down
     
    Východní obřady
    Návrat nahoru 
    Strana 1 z 2Jdi na stránku : 1, 2  Next
     Similar topics
    -

    Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
    + + + T R A D I T I O + + +  :: Všeobecný indult-
    Přejdi na: