+ + + T R A D I T I O + + +
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  Přihlášení  
Similar topics

 

 Liturgie a gregoriansky choral

Goto down 
5 posters
Jdi na stránku : Previous  1, 2
AutorZpráva
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
Quido van Rijn


Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 134
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Liturgie a gregoriansky choral   Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Icon_minitime02.01.08 7:21

konstantina napsal:
OK napsal:

FSSPX netvrdí, že jediná správná liturgie je ta tzv. tridentská. Ale to, že NOM není katolický.

Naštěstí pro mě FSSPX není učitelský úřad církve a doufám, že toto tvrzení nepředkládá jako závazné k věření.

"Není takový rozdíl mezi mší svatou před a po II. VAT jako je rozdíl mezi mší svatou jak se kde slouží" (necituji přesně, autora nebudu uvádět, nemám jistotu). Jako není jiná Církev před a po Tridentském koncilu, tak není jiná církev před a po II. Vatikánu.

Ale zpět k jádru problému: co jsme ochotni my sami udělat pro to, aby to nejlepší z tradice (za to já považuji gregoriánský chorál) se při liturgii více uplatnilo? Kdo z vás se účastní v nějaké skupince, kde by se společně zabývalo latinou, liturgií a zpěvem? A zdůrazňuji, že pro mě tradice znamená minimálně 2000 let, ne jenom posledních 300 :-))

Něco jsem (dokonce) už udělal aby se zpěv a hudba při liturgii trochu pozvedla. Ovšem nyní tak trochu stagnuji, protože když farář místo toho, aby mě podpořil, tak mě dusí a projevuje okatý nezájem a to samé varhaník, tak následuje zákonitě znechucení jakkoli dále se v tom angažovat. Abych se stále doprošoval to nemám zapotřebí.
Doufám, že své aktivity v tomto směru přenesu do jiného kostela, kde se bude sloužit trident. Nicméně si nemyslím, že by gregoriánský chorál, ač mu patří místo nejpřednější, měl mít v kostelích monopol a je třeba podporovat každý druh posvátné hudby od polyfonie až k figurálkám, aby varhany v kostele nebyly zbytečné, a též proto, že zpěv bez doprovodu je též náročný na kvalitu zpěváků, jichž se, jak víme, zvlášť na venkově nedostává. Je známá věc, že všeho moc škodí a stále chorál a nic jiného povede jen a pouze ke znechucení z něčeho nadirigovaného. Měla by by být určitá pestrost.
Jinak ohledně debat zda NOM nebo trident, to je buď chození kolem horké kaše anebo mlácení prázdné slámy v pokračující debatě. Kdo se chce informovat, nechť porovná tyto liturgie na základě vlastní zkušenosti, dále si může přečíst dostupné info k hodnocení rozdílů těchto liturgií a pak si může utvořit kvalifikovaný názor.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
Anonymous



Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Liturgie a gregoriansky choral   Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Icon_minitime03.01.08 20:42

Vychovat kvalitní zpěváky vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Nicméně v konstituci "Divini cultus" je jasně vyjádřeno: "staniž se gregoriánský zpěv v těch částech, které patří lidu, opět lidovým zpěvem".

K tomu z vlastní zkušenosti vím, že ordinarium se dá docela dobře secvičit tak, aby se všichni přítomní mohli přidat. Jako proprium zpíváme Graduale simplex. To bylo vydáno pro potrebu běžnýchch farností. Propria z Graduale romanum jsou sólové věci (to už se dneska ví, že i ve středověku je zpívalo jenom několik vybraných sólistů) a to bych videla spíš pro ty, kteří jsou v klášterech.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
Anonymous



Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Liturgie a gregoriansky choral   Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Icon_minitime03.01.08 21:49

Já bych si kvůli tomu zpívání žíly netrhal. Lid nezpíval povětšinou ani dříve, ani nyní, včetně zprotestantizovaného NOMu, který měl být "blíž k lidem".

Ritus mše sv. není v první řadě, ba ani v druhé o zpívání. Mně osobně ke mši sv. stačí katolický kněz a katolický ritus. V anglosaských zemích nebylo např. nikdy zvykem, aby lid při mši sv. zpíval nebo odpovídal. Je to možná lepší, než když vám do ucha řve fistulí nějaká starší dáma (nebo já).
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých
avatar


Počet příspěvků : 4135
Bydliště : Země Koruny svatováclavské
Na +T+ od : 01. 12. 06

Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Aktivní účast na zpěvu   Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Icon_minitime03.01.08 22:10

Graduale Romanum je určeno schole a sv. Řehoř např. zakázal, aby mešní graduale zpíval solista. Není prostě nezbytné, aby lid na všechno odpovídal. Podle rubrik je proprium možno nahradit lidovým zpěvem, ovšem musí to mít úroveň a nesmí to být olejníkův ropný produkt či něco podobného.

Graduale simplex vydal Pavel VI. v roce 1967 či 8 pro užití v malých kostelích.

... ale hlavně a znovu opakuji, důležité je, aby to co se slouží byl obětní obřad a ne lutherská hostina, pak už nějaké ty mouchy, falešně zpívající osobu či nějaký ten nešvar skousnu. Nežijem v ideálním světě.





konstantina napsal:
Vychovat kvalitní zpěváky vyžaduje spoustu času a trpělivosti. Nicméně v konstituci "Divini cultus" je jasně vyjádřeno: "staniž se gregoriánský zpěv v těch částech, které patří lidu, opět lidovým zpěvem".

K tomu z vlastní zkušenosti vím, že ordinarium se dá docela dobře secvičit tak, aby se všichni přítomní mohli přidat. Jako proprium zpíváme Graduale simplex. To bylo vydáno pro potrebu běžnýchch farností. Propria z Graduale romanum jsou sólové věci (to už se dneska ví, že i ve středověku je zpívalo jenom několik vybraných sólistů) a to bych videla spíš pro ty, kteří jsou v klášterech.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Empty
PříspěvekPředmět: Re: Liturgie a gregoriansky choral   Liturgie a gregoriansky choral - Stránka 2 Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
Liturgie a gregoriansky choral
Návrat nahoru 
Strana 2 z 2Jdi na stránku : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Definice liturgie dle Simajchla

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: